Новий президент США Дональд Трамп буде приділяти мінімум уваги традиційному трансатлантичної співпраці з європейськими союзниками по НАТО, зосередившись на зміцненні промислової і військової могутності США.
Про це президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар сказав, коментуючи для Дзеркала тижня інавгураційну мови Дональда Трампа.
Він звернув увагу, що в першій промові нового президента США немає ні слова про Європу чи Північноатлантичному Альянсі, а також допустив, що Вашингтон може звузити коло своїх фактичних союзників.
«Трамп не бачить Європи, у нього відсутня трансатлантичний вимір. Але навряд чи це привід для радості в Москві та Пекіні, оскільки Трамп мислить категорією America first. Не можна бути першим, якщо ти – один. Перший ти тоді, коли є інші, і ти їх ведеш. Тому з часом Трамп перегляне такий підхід, але це не означає, що в його альянсі будуть все ті, хто нині перебуває в НАТО », – вказав він.
«Скоріше, коло альянтів обмежиться традиційним англосаксонським форматом (Канада, Великобританія, Австралія), окремо Ізраїль, а також азіатський формат – Японія, Південна Корея і Тайвань. Якщо США часів Трампа вирішать, що настав час провчити Іран, Північну Корею, РФ або КНР, буде обраний або створений той чи інший формат », – йдеться в статті.
Гончар звертає увагу на те, що основним пріоритетом своєї зовнішньої політики Трамп назвав боротьбу з «Ісламським державою». У його програмі містяться тези про зміцнення ВС і розвідувальних структур, а також про розвиток кібервозможностей США.
«Але і жодного слова про НАТО, трансатлантичної солідарності, Гельсінському заключному акті НБСЄ, під яким стоїть підпис США і на якому тримався світ в Європі. Останнє може означати, що принципи відтепер не діють, діють інтереси і сила », – уклав він.
На думку аналітика, в результаті подібної політики можна очікувати тенденцій до послаблення американського впливу в Європі з подальшою фрагментацією ЄС, а також стимулювання оформлення небезпечного для Європи російсько-німецько-французького альянсу.