Кредитори лякають ПриватБанк арештом рахунків

Кредитори ПриватБанку, які втратили близько $ 600 млн в період роботи тимчасової адміністрації, подали позови до суду. Наступним етапом може стати арешт валютних рахунків банку. Якщо це станеться, експерти радять суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності відкрити розрахункові рахунки в інших банках. Картковим платежах фізосіб нічого не загрожує.

Відразу після покупки урядом неплатоспроможного ПриватБанку FinClub повідомляв про початок створення комітету кредиторів – власників єврооблігацій банку, які планували піти в суд і захистити свої списані інвестиції. Це відбулося. «Позови подані, в Приваті про це знають, але поки вони цю інформацію не хочуть підтверджувати публічно з метою збереження лояльності клієнтів. Почався новий раунд переговорів », – розповів представник кількох кредиторів, керуючий партнер адвокатського об’єднання Suprema Lex Віктор Мороз.

ФГВФО в період 19-20 грудня 2016 року конвертував зобов’язання ПриватБанку перед пов’язаними особами-густо незабезпечених кредитів на 29,4 млрд грн в його капітал, в тому числі зовнішню заборгованість банку на $ 595 млн. Були конвертовані два випуски єврооблігацій з погашенням в січні-лютому 2018 го на $ 375 млн, субборг на $ 220 млн терміном до лютого 2021-го.

У прес-службі ПриватБанку цю інформацію в п’ятницю не підтверджували, оскільки поки не отримали інформацію про заявлені позови. «Немає інформації ні про один поданому позові. Це фантазії і припущення », – повідомили FinClub в банку.

Позови іноземних кредиторів ПриватБанку, які втратили гроші в ході його націоналізації, чреваті блокуванням можливості банку і його клієнтів здійснювати розрахунки через закордонні рахунки. Ця загроза вже налякала клієнтів банку, тому ПриватБанку довелося випустити спеціальну заяву про те, що в балансі ПриватБанку немає зобов’язань перед власниками єврооблігацій. «Претензії власників євробондів стосуються відновлення прав власників таких паперів і не означають автоматичного накладення обмежень на будь-які рахунки або активи ПриватБанку», – заявив перший заступник голови правління ПриватБанку Олександр Дубровін.

Топ-менеджер банку вважає, що «практика застосування міжнародного права по відношенню до банків не передбачає такої форми забезпечення позовів, як накладення арешту на кореспондентські або будь-які інші рахунки комерційного банку і тим більше його клієнтів». Загальноприйнятою практикою міжнародних судів є зобов’язання по депонуванню на спеціальному рахунку коштів під майбутнє рішення суду по суті позову, заявили в банку. Хоча в повідомленні установи нічого не говориться про те, чи буде ПриватБанк переддепонованих $ 600 млн.

Учасники ринку говорять, що для арешту кореспондентських рахунків в іноземних банках повинні бути дійсно дуже серйозні причини. Іноді рахунок можуть тимчасово заблокувати, але ось арешт – явище вкрай рідкісне. «Якщо ж все-таки причини для арешту існують, з проблемами можуть зіткнутися імпортери та експортери, які як раз перед арештом здійснювали платежі через ці рахунки. В даному випадку самі транзакції можуть зависнути на кореспондентському рахунку, а компаніям необхідно буде зібрати документи для того, щоб довести, що платіж не пройшов і, можливо, понести деякі витрати на розслідування. Як правило, на арештований рахунок кошти будуть надходити, однак списуватися платежі не будуть », – пояснила начальник департаменту глобальних транзакційних послуг Укрсоцбанку Наталія Димитрова.

Якщо ж арешт рахунків відбудеться, це паралізує валютні платежі клієнтів банку. «Арешт коррахунків загрожує блокуванням зовнішньоекономічних платежів. Це, в свою чергу, може привести до відтоку клієнтів з банку », – вважає Віктор Мороз. Клієнти ПриватБанку лише не зможуть здійснювати валютні платежі, права власності на їхні гроші їх ніхто позбавити не зможе. «Якщо буде рішення Суду, то банк не зможе проводити міжнародні платежі. Коштами клієнтів банку нічого не загрожує. Але вони не зможуть платити за зовнішніми контрактами через банк », – говорить керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій.

Тому експерти рекомендують мати як мінімум ще один розрахунковий банк, щоб оперативно, в разі блокування рахунків, перенаправити валютні надходження в інший банк. «Думаю, можна буде проводити платежі з залученням інших українських банків. Просто перенаправляють платежі через Укрексімбанк або Ощадбанк », – припускає головний фінансовий аналітик рейтингового агентства« Експерт-Рейтинг »Віталій Шапран.

Звичайним клієнтам ПриватБанку, у яких є рахунки в іноземній валюті, переживати не варто. «Що стосується власників валютних карт, то на них арешт кореспондентського рахунку ніяк не відобразиться, оскільки транзакції за картками проводяться через відповідні платіжні системи. Банки ж, в свою чергу, проводять розрахунки з такою платіжною системою. Такі розрахунки додатково забезпечуються гарантією або засобами гарантійного покриття банку як учасника платіжної системи », – пояснює Наталія Димитрова.

Смотрите также