Фотосинтез може слугувати інструментом для раннього прогнозування появи стресів у рослин

Фотосинтез може слугувати інструментом для раннього прогнозування появи стресів у рослин

В рамках програми BioSolar Cells науковці з Університету Вагенінген (Нідерланди) разом з вченими компанії Solynta досліджували процес фотосинтезу в рослинах картоплі з метою раннього прогнозування впливу стресових факторів та підвищення продуктивності вирощування культури.

Спочатку, для дослідження фотосинтезу вченим було необхідно встановити методи його вимірювання, придатні для використання в селекції рослин, і дізнатися, який потенціал присутній в кожному досліджуваному зразку.

Раніше, за словами науковців, таке дослідження навряд чи можна було здійснити через певні особливості розведення цієї культури. Для цього, компанія Solynta створила нову технологію розведення, використовуючи більш просту версія генома картоплі.

Якщо звичайна картопля може містити до чотирьох різних версій геномів то досліджувані зразки містили вдвічі менше. Такий спосіб дозволяє швидше і простіше визначати успадковані властивості бажаних характеристик рослини.

Крім того, в ході досліджень науковці використовували насіння замість бульб, що дозволило спростити процес обробки посівного матеріалу. Дослідження з використанням насіння також дозволило полегшити застосування автоматичної системи візуалізації Phenovator, створеної науковцями Університеті Вагенінгена.

За методом, заснованому на зображенні, одна фотосинтетична характеристика була виміряна в різних зразках картоплі.

Аналіз показав, що дійсно у ході досліджень спостерігалася велика зміна фотосинтетичних показників. Ці відмінності в фотосинтезі, вчені порівняли з генетичним складом рослин.

За словами науковців, легкість, з якою вимірюються параметри фотосинтезу, дозволяє оперативно прогнозувати впливи стресових факторів на рослину.

Вчені піддали рослини трьом типовим в природі стресам і виміряли реакцію фотосинтезу. Вони виявили, що вимірювана ними фотосинтетична характеристика реагує на стрес і тому може використовуватися як інструмент для раннього виявлення стресу, що важливо під час вирощування картоплі.

Цей спільний проект являє собою доказ концепції, що зміни в фотосинтезі потенційно можуть поліпшити виробництво картоплі і відкриває двері для подальших поглиблених досліджень.